Menu
Home Page

Meet Our Team

Come and Meet the Staff at Our School

Our Leadership Team

 

Sarah Godbeer (Executive Principal)

Sally Huxen (Associate Principal)

Martin Evely (Associate Principal)

Beverley Pickett-Jones (SENCO Lead)

 

Child Protection & Safeguarding

Safeguarding is the responsibility of ALL staff.

Sharon Ball (Safeguarding Officer, Child Protection Officer and Designated Teacher for Children in Care)

Level 3 Safeguarding certificated staff: Sarah Godbeer, Sally Huxen, Martin Evely and Beverley Pickett-Jones

 

Parent Support 

Greta Button (Parent Support Advisor)

 

Special Needs & Educational Coordinator (SENDCo)

Beverley Pickett-Jones (SENCO)

 

School Libraries

Luna Redhead (Librarian)

 

Family Learning

Cindy Squires

 

French Tutoring

Nike Westman

Our Administration Team

 

Nicky Shilston (Lead Administration)

Susan Hortopp (PA to Headteacher)

Melissa Frew-Smith (Administration)

Jodie Monnox (Administration)

Laura Hale-Jones (Administration)

Our Teaching Team 2021/2022

 

Nursery Teacher

Arch Tor - Mrs Sarah Counter

 

Reception Teachers

Bee Tor - Mrs Lora Medland (EYFS Lead)

Bell Tor - Mrs Chloe Collacott 

 

Key Stage 1 (Years 1 & 2)

 

Year 1 Teachers

Crane Tor - Miss Catherine Gee 

Crow Tor - Miss Victoria Farrelly 

 

Year 2 Teachers

Fox Tor - Mrs Anna Hooper

Fur Tor - Mr Gareth Bridge 

Feather Tor - Mr Joe Skinner 

 

Lower Key Stage 2 (Years 3 & 4)

 

Year 3 Teachers

Hare Tor - Ms Jo Daniel (LKS2 Lead)

Hart Tor - Mrs Jasmine Gilkes 

Hawkes Tor - Miss Caroline Hurst

 

Year 4 Teachers

Kes Tor - Mrs Karen Sachon/Mr Chris Fulford-Brown/Mrs Jodie Harvey 

Kings Tor - Mr Peter Bloomfield 

Kitty Tor - Miss Lizzie Weber

 

Upper Key Stage 2 (Years 5 & 6)

 

Year 5 Teachers

Rook Tor - Mrs Karen Sachon/Miss Aimee Elliott

Roos Tor - Mr Toby Gilkes 

Rippon Tor - Mrs Rachel Holland 

 

Year 6 Teachers

Winter Tor - Mr Matt Smith (UKS2 Lead)

Wild Tor - Miss Hannah Radbourne 

Willow Tor - Miss Emily Cannon

White Tor - Miss Lisa Barker

 

Teaching Assistants

 

Ms Thelma Hutt

Mrs Sarah Lambert

Mrs Emma Cox

Miss Beverley Dennis

Mr John Whitton

Ms Clare Barton

Mrs Cheryl King

Mrs Marie Hatten

Mrs Lou Taylor

Mrs Katie Craker

Mrs Claire Cursons

Mrs Helen Cooke

Ms Emma Stephenson

Mrs Jane Burrow

Ms Tracy Mills

Mrs Mandy Foster 

Miss Claire Thundercliffe

Mrs Sandy Franco

Mrs Cindy Squire

Miss Wendy Porter

Mr Rob Hicks

Mr Ben Willis

Mrs Caroline Kift

Mrs Julie King

Mrs Naomi Gardner

Mrs Andi Dunt

Mrs Fiona Willis

Mrs Amy Passereau-Evans

Mr Adam Daniels

Miss Michelle Vaughan

Mrs Catherine Bragg (CAIRB)

Mrs Louise Evans

Mrs Laura Marten

 

Higher Learning Teaching Assistants

Mrs Jackie Hardwick (HLTA Lead)

Ms Julie Gilbert

Mrs Cassie DeCourcy  

Miss Aimee Elliott 

Mrs Kate Dixon 

Mrs Natalie Butt

 

Catering Team

Mrs Joanne Cockerill (Catering Lead)

Mrs Jo Hutchings

Mrs Clair Lynch

Mrs Tracey Harvey

Mrs Siobhan Ockenden

 

Meal Time Assistants

Mrs Ruth Gliddon (MTA Lead)

Mrs Clair Aldridge

Mrs Karen Dean

Mrs Kelly Dodd

Mrs Sonya Garrett

Mrs Nicky Brogan

Mrs Selena Mitchell

Miss Maria Navarro

Mrs Bronwyn Sanders

Mrs Claire Short

Mrs Kay Vernon

Mrs Nikki Hamel

Ms Joanne Read

Mrs Lucy Fraquet

Mrs Katey Parnell

Mrs Patricia Trewin

Ms Rebecca May

Miss Ellie Stick

 

Breakfast Club Staff

Mrs Sonya Garrett

Mrs Catherine Bragg

Mrs Kelly Dodd

Miss Kayleigh Rowland

 

TOPS Club (After School Care)

Mrs Beverley Dennis

Mrs Claire Aldridge

Mrs Nicola Brogan

Mrs Sonya Garrett

Ms Jo Read

Miss Maria Navarro

 

Cleaning Team

Mrs Donna Bridger (Cleaning Lead)

Mrs Kay Vernon

Mrs Janet Lee

Mrs Selena Mitchell

Miss Kayleigh Rowland

Mr Robert Smith

 

Caretaker: Mr Andrew Morgan

 

Our designated child protection teacher is Martin Evely, Associate Principal

Deputy designated teacher is Sharon Ball.

Our Governor responsible for safeguarding is Mrs Hannah Bancroft
Our Designated teacher for Children In Care is Sharon Ball

 

Top