Menu
Home Page

Who's Who

Come and meet the staff at our school.

Our Leadership Team

 

Sarah Godbeer (Head Teacher)

 

Sally Huxen (Deputy Head Teacher)

 

Martin Evely (Deputy Head Teacher)

 

Emma Goodwin (Assistant Head Teacher)

 

Beverley Pickett-Jones (SENCO Lead)

 

Our Administration Team

 

Nicky Shilston (Administration)

 

Susan Hortopp (Administration)

 

Janet Richards (Administration)

 

Melissa Frew-Smith (Administration)

 

Jodie Monnox (Administration)

 

Our Teaching Team 2020/2021

 

Nursery Teachers

Anna Hooper - Nursery

 

Reception Teachers

Victoria Farrelly - Bell Tor

Lora Medland - Bee Tor

 

 

Key Stage 1 (Years 1 & 2)

Year 1 Teachers

Catherine Gee - Cuckoo Tor 

Chloe Mallett - Crane Tor

Becky Ambrose/Ashley Dorrington - Crow Tor

 

Year 2 Teachers

Joe Skinner - Feather Tor 

Sarah Counter - Fox Tor

Gareth Bridge - Fur Tor

Lower Key Stage 2 (Years 3 & 4)

Year 3 Teachers

Jo Daniel - Hare Tor

Jasmine Gilkes (Vallance) - Hart Tor

Emily Cannon - Hawkes Tor

 

Year 4 Teachers

Peter Bloomfield - Kings Tor

Lisa Barker - Kitty Tor

Karen Sachon/Sharon Ball - Kes Tor

 

Upper Key Stage 2 (Years 5 & 6)

Year 5 Teachers

Toby Gilkes - Roos Tor

Alison Armstrong- Raven Tor

Emma Goodwin/Jodie Harvey - Rook Tor

Rachel Holland - Rippon Tor

 

Year 6 Teachers

Hannah Radbourne - Wild Tor 

Matt Smith - Winter Tor

Nicola Kenmir - Willow Tor

 

Teaching Assistants

Thelma Hutt

Sarah Lambert

Fiona Willis

Claire Cursons

Liz Yeo

Fran Rickwood

Claire Havard

Michelle Vaughan

Sandy Franco

Caroline Kift

Adam Daniel

Linda Meese

Wendy Haskell

Cindy Squire

Marie Hatten

Clare Barton

Tracy Mills

Jane Burrow

Linda Meese

Linda Howell

Lou Taylor

Emma Stephenson

John Whitton

 

Higher Learning Teaching Assistants

Julie Lovering 

Jackie Hardwick 

Cassie DeCourcey

Amiee Elliott

Mandy Foster

Kate Dixon

Sue Munro

 

PPA Staff

Luna Redhead (Artist in Resdience) - Art

Steve Madge - Sports Coach

Nike Westman - French Tutor

Julie Lovering - Year 3 & 4 Swimming & Expert Curriculum

Wendy Haskell - Years 3 & 4 Swimming & Bouncability/Fun Fit

Amiee Elliott - Religious Education

Mandy Foster - Expert Curriculum

Linda Howell - Curriculum Support (Reception)

Lou Taylor - Curriculum Support

 

PPA Support Staff

Jane Burrows

Jo Read

Janet Richards

Steph Funnell

Nicola Brogan

Thelma Hutt

Adam Daniel

 

School Direct Teacher Trainees

Matt Carter (Y6)

Tom Clogg (Y1)

Our Support Teams

Child Protection & Safeguarding

Safeguarding is the responsibility of ALL staff.

Miss Ball (Safeguarding Officer, Child Protection Officer and Designated Teacher for Children in Care)

Level 3 Safeguarding certificated staff: Sarah Godbeer, Sally Huxen, Martin Evely, Bev Pickett-Jones, Emma Goodwin

Parent Support 

Mrs Button (Parent Support Advisor)

 

SENCO & Behaviour Team

Mrs Beverley Pickett-Jones (SENCO)

Miss Vaughan (Inclusion)

 

School Libraries

Mrs Redhead (Librarian)

 

Family Learning

Mrs Squires

 

Forest School/Eco Studies

Miss Duncan

Mrs Rickwood

 

The Okehampton Primary School Club (TOPS Club)

Mrs Taylor

Mrs Read

Mrs Cooke

Ms Hutt

Mrs Polak

Mrs Garrett

 

Breakfast Club

Mrs Richards

Mrs Mills

Miss Elliott

Mrs Short

Mrs Bragg

 

Our Catering Team

Kitchen Staff

Joanne Cockerill

Jo Hutchings

Clair Lynch

Tracey Harvey

Sian Langman

 

 

Meal Time Assistants

Miss Dean

Miss Mitchell

Mrs Saunders

Mrs Short

Mrs Vernon

Mrs Brogan

Mrs Hamel

Mrs Funnell

Mrs Evans

Mrs Ellis

Ms Read

Mrs Franco

Mr Daniel

Mrs Bridger

Miss Alridge

 

School Dinner Administration

Melissa Frew-Smith

 

Lunchtime First Aider

Amy Passereau-Evans

Our Premises Team

 

Mr Morgan - Caretaker

 

Mrs Saunders - Cleaner

 

Miss Mitchell - Cleaner

 

Mrs Evans - Cleaner

 

Mrs Lee - Cleaner

 

Mrs Vern - Cleaner

 

Miss Coakley - Cleaner

 

Top